Szukaj na stronie

STRONA GŁÓWNA
O STOWARZYSZENIU
LISTA CZŁONKÓW
WSZYSTKO
O CZYSTEJ WODZIE
CO MÓWIĄ NAUKOWCY
ORAZ LEKARZE
PUBLIKACJE
KSIĄŻKI O WODZIE
KODEKS DOBREGO
HANDLOWCA
KONTAKT
CZĘSTE PYTANIA
BIULETYN INFORMACYJNY




47.

MIEDZIANE RURY SĄ RÓWNIEŻ GROŹNE

Badania naukowców niemieckich potwierdzają ujemne skutki stosowania miedzianych rur do wody. Miedź, która przechodzi do wody pitnej wywołuje u jej konsumentów przewlekłe zatrucie. Najbardziej narażone są niemowlęta karmione mlekiem z butelki. Gdy zatrucie miedzią zostaje odkryte, to w większości przypadków jest już za późno - dziecka nie można już uratować.
Do tej pory nie znane były chroniczne zatrucia miedzią, czyli te, które przebiegają powoli. Notowano tylko ostre zapalenia tej choroby, które objawiają się:
- nudnościami
- bólami brzucha
- wymiotami
- biegunką
Zatrucie chroniczne miedzią jest wykrywane najczęściej dopiero wtedy, gdy zostaną przekroczone możliwości adaptacyjne wątroby do eliminacji miedzi w organizmie. W przypadkach typowych niemowlę rozwija się przez pierwsze miesiące zupełnie normalnie, a dopiero pod koniec pierwszego roku życia następuje u dziecka powiększenie brzucha i pojawia się szybko postępująca żółtaczka mechaniczna. W niektórych przypadkach lekarz stwierdza marskość wątroby w ostatnim stadium, co nieuchronnie prowadzi do zniszczenia tego ważnego organu.

Spis publikacji